Monitor – co musisz wiedzieć przed jego zakupem?

Niniejszy artykuł pod tytułem Ciekawe gadżety dla graczy – musisz je mieć! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ciekawe gadżety dla graczy – musisz je mieć! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Przymierzasz się do zakupu monitora do komputera? Jeśli tak, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed dokonaniem wyboru odpowiedniego monitora.

Jaki rodzaj matrycy w monitorze?

Najpopularniejszymi matrycami w monitorach są matryce TN. Charakteryzują się one zdecydowanie większą częstotliwością odświeżania obrazu, co wpływa na lepszy odbiór przez użytkownika. Monitory z matrycami TN są stosunkowo tanie.

Konkurentami matryc TN są matryce IPS. Wyróżniają się one bardzo realistycznym odwzorowaniem kolorów. Ponadto ten rodzaj matryc pozwala na wyświetlanie obrazów w wysokim kontraście. W porównaniu do matrycy TN ta ma lepszy kąt widzenia, ale cena jest znacznie wyższa.

Kolejnym rodzajem to matryce VA, które świetnie sprawdzają się w odwzorowaniu ciemnych barw w tym czerni. Z tego względu nadają się idealnie do oglądania filmów orz grania w gry komputerowe. Monitory z matrycą VA wykorzystywane są w dużej mierze przez projektantów wizualnych i grafików.

Odświeżanie obrazu to też ważna kwestia

Odświeżanie obrazu to kolejny istotny parametr, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie monitora. Odświeżanie obrazu wpływa na jakość wyświetlania animacji i filmów, a także na przebieg rozgrywki w grach komputerowych. Ten parametr wyraża się poprzez liczbę występujących klatek na sekundę. Jeśli monitor pracuję w zakresie 80Hz to wyświetla dokładnie 80 klatek na sekundę.

Odświeżanie obrazu ważne jest przede wszystkim dla graczy. Dlaczego? Bo to właśnie one między innymi wpływa na zadowolenie podczas grania. Według specjalistów nie powinno korzystać się z monitorów, które pracują poniżej 50Hz. Mogą mieć one negatywny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie np. bóle głowy czy uczucie dyskomfortu. Dla osób, które nie będą korzystać z monitora do gier rekomenduje się te, które pracują w zakresie do 80Hz, natomiast dla zapalonych graczy lepiej sprawdzają się monitory od 144-240 Hz.

Zwracając uwagę na te parametry, możesz wybrać monitor idealnie pasujący do twoich wymogów i ustrzec się przed nieudanym zakupem. Wcale nie musisz kupować nowego monitora ze sklepu, który uszczupli Twój portfel znacznie. Monitory poleasingowe to też świetna decyzja, gdyż kosztują one dużo mniej, a wcale nie odbiegają parametrami i jakością od nowych.