SE123 (W890i) - recenzja prototypu!

SE123 (W890i) – recenzja prototypu!

Wszystko wskazuje na to, iż prototyp jest następcą modelu W880i. Przytoczę zatem kilka informacji o W880i oraz moich uwag, jako że o prototypie żadnych oficjalnych danych jeszcze nie ma. Proszę pamiętać, że informacje te nie dotyczą prototypu. Wszystkie znane dane techniczne będę komentował w poszczególnych akapitach artykułu.

Stylowa muzyka

Mając grubość 9,4 mm i obudowę ze stali nierdzewnej, telefon W880i jest gotowy do gry. Odtwarzacz Walkman 2.0 jest zawsze w zasięgu palców. SE123 (bo tak oznaczony jest prototyp) jest nieco grubszy – ma 9,6mm. Obudowa to również wysokiej jakości stal nierdzewna. Wersja walkmana to – jak na nowy model przystało – 3.0.

Odtwarzacz Walkman

Telefon umożliwia łatwą obsługę funkcji muzycznych. Aby uruchomić odtwarzacz muzyczny Walkman®, wystarczy raz kliknąć. Teraz można odtwarzać i przewijać utwory, używać korektora i tworzyć listy utworów — jak w innych cyfrowych odtwarzaczach muzycznych. Odtwarzacz Walkman® obsługuje wiele formatów, w tym MP3 i AAC.

Jaka to melodia

Kiedy słuchasz utworu o nieznanej nazwie, możesz skorzystać z usługi TrackID. Nagraj kilka sekund utworu i za pomocą narzędzia TrackID wyślij fragment do rozpoznania do bazy danych Mobile MusicID. Po krótkiej chwili uzyskasz informacje o tytule utworu i płyty oraz wykonawcy.

Tryb samolotowy

W trybie samolotowym funkcja radia jest wyłączona i nie zakłóca czułych urządzeń, np. w samolocie lub szpitalu. Nie można wtedy nawiązywać ani przyjmować połączeń, ale można używać niektórych funkcji telefonu.

Oprogramowanie Disc2Phone

Utwory można przesyłać bezpośrednio z płyty CD z muzyką do telefonu komórkowego — wystarczy je przeciągnąć i upuścić. Oprogramowanie Disc2Phone do kopiowania płyt CD pozwala na łatwe wypełnianie pamięci telefonu ulubionymi utworami.

MegaBass

Wzmocnienie niskich częstotliwości umożliwia uzyskanie lepszych efektów muzycznych. Teraz ulubione utwory słychać głośno i wyraźnie w słuchawkach wysokiej jakości lub głośnikach zewnętrznych. Funkcja Mega Bass™ zwiększa głębię dźwięku i efekt stereo. Niech głośniki zadudnią.

Zintegrowany aparat fotograf

Wbudowany aparat fotograficzny z wyświetlanym wizjerem, dedykowanym menu i możliwością współpracy z funkcjami obróbki obrazu i przesyłania wiadomości. I tutaj nowość – SE123 posiada aparat wyposażony w matrycę 3,2 mpix.

Połączenie wideo

Za pomocą telefonu 3G możesz zobaczyć swojego rozmówcę. Przy połączeniu wideo rozmówcy widzą się nawzajem dzięki przesyłanym strumieniowo danym wideo.

Uchwyć akcję

Nagrania wideo idealnie nadają się do uwiecznienia ciekawych i ważnych zdarzeń, gdy cieszysz się życiem.

Łączność, jaką lubisz

Zapomnij o kablach, przyszłość to łączność bezprzewodowa. Synchronizuj dane, udostępniaj i przesyłaj je za pomocą technologii Bluetooth.

Komunikaty RSS

Umożliwiają przeglądanie najświeższych wiadomości oraz innych materiałów z wybranych witryn internetowych i blogów. Wystarczy zostać subskrybentem.

Rozmawiaj i przeglądaj

Za pomocą telefonu komórkowego można szybko i łatwo wysłać lub odebrać plik bez przerywania połączenia głosowego. Wielozadaniowość oznacza, że można prowadzić rozmowę telefoniczną, a jednocześnie pobierać lub udostępniać nagrania wideo, gry i muzykę, dzięki temu zabawa nigdy się kończy.

Zawsze w trybie online

Telefon 3G jest zawsze podłączony do Internetu, zapewniając dużą szybkość transmisji danych. Dzięki temu korzystanie z Internetu w telefonie komórkowym nabiera nowej jakości — dostęp do dużych plików i korzystanie z rozbudowanych usług zdalnych są zawsze możliwe, gdziekolwiek jesteś.

Strumieniowe przesyłanie wideo

Telefon komórkowy może pracować także jako odtwarzacz zwiastunów filmowych, informacji sportowych, klipów muzycznych i innych multimediów w formie transmisji strumieniowej. Wybierz interesujące wiadomości lub materiały rozrywkowe, a zostaną one dostarczone wprost do telefonu. Po co czekać?

Technologia 3G

Szybki i łatwy dostęp do Internetu. Korzystaj z połączeń wideo, transmisji dźwięku i wideo, zasobów internetowych, wiadomości MMS i poczty e-mail.

Doskonały ekran

Telefon pozwala wybrać ulubiony sposób wyświetlania i odtwarzania — w poziomie lub w pionie. Wystarczy dokonać wyboru i cieszyć się efektami na jasnym, dużym i krystalicznie przejrzystym ekranie.

Rozszerz pamięć

Rozszerz pamięć urządzenia za pomocą najmniejszej karty pamięci dostępnej na rynku — Memory Stick Micro (M2). Aby użyć karty Memory Stick PRO w urządzeniu obsługującym te karty, można skorzystać ze specjalnych adapterów. W komplecie otrzymaliśmy kartę o pojemności 1GB. Miejsce na kartę schowane jest pod tylną klapką telefonu. Klapka zamykana jest na dwa „zatrzaski”.

Duża pojemność, duża szybkość

Karty pamięci to specjalne nośniki korzystające z pamięci flash do rejestrowania cyfrowych multimediów w jednym miejscu. Te niewielkie nośniki krzemowe używają układów scalonych do przechowywania danych, oferując dużą pojemność, szybkość zapisu/odczytu, opcje rozbudowy i ochronę praw autorskich.

Nieograniczona komunikacja

Interfejs programu Wireless Manager umożliwia wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych, nawet podczas przeglądania Internetu lub pisania wiadomości e-mail, oraz edytowanie spisu telefonów.

Małe jest piękne

Urządzenia codziennego użytku stają się coraz mniejsze — karta pamięci jest idealnym nośnikiem danych, zgodnym z wieloma urządzeniami, takimi jak telefony, dyktafony, urządzenia PDA, odtwarzacze audio, książek elektronicznych i konsole do gier. Mały rozmiar nie oznacza jednak małej pojemności!

Poznaj możliwości telefonu

Usługa pobierania PlayNow to szybki i łatwy sposób spersonalizowania telefonu za pomocą płatnego dzwonka polifonicznego lub pliku w formacie MP3. Wystarczą tylko 3 kliknięcia, aby nowy dzwonek był gotowy do odtwarzania. *Dostępność usługi PlayNow zależy od lokalizacji oraz operatora sieci.

Radio FM

W eterze jest dużo muzyki, wystarczy podłączyć słuchawki i włączyć wbudowane radio FM. Dzięki funkcji RDS wyświetlana jest bieżąca stacja, a czasami również nazwa utworu. To znakomite wyjście, gdy zamierzasz pozwolić komuś innemu decydować o wyborze słuchanej muzyki.

Nie przegap najnowszych hitów

Korzystaj z wciąż aktualizowanej listy hitów i szerokiej gamy dzwonków polifonicznych. Ikona PlayNow to łatwy do rozpoznania zielony przycisk ze strzałką odtwarzania widoczny na pulpicie telefonu. Powoduje uruchomienie dynamicznej aplikacji WWW i przejście do trybu online bez użycia przeglądarki.

Wygląd

Na pierwszy rzut oka, telefon bardzo dobrze się prezentuje. SonyEricsson przyzwyczaił już nas do urządzeń zarówno funkcjonalnych, jak i bardzo estetycznych i miłych dla oka. Obudowa jest zbudowana ze stali nierdzewnej, ciemno-brązowa. Wygrawerowane są na niej loga Walkmana i SE. Wygląda bardzo profesjonalnie i poważnie. Przyciski boczne przednie są złotawe, środkowy jest srebrny. Są mocno zbudowane, nie czuć pod nimi żadnego luzu. Telefon doskonale się zarówno prezentuje jak i trzyma w dłoni.

Odtwarzacz Mp3, radio i TV

Walkman 3.0 to potężna aplikacja. Dźwięk jest doskonały. Wizualizacje, equalizer, stereo widening i wiele dodatkowych opcji takich jak SensMe, czy TrackID stawiają telefon na równi z najnowszymi odtwarzaczami Mp3, czy iPodem. Słuchanie muzyki sprawia naprawdę wielką przyjemność.

Radio oczywiście wyposażone jest we wszystko co powinno mieć – RDS, zapamiętywanie stacji, itp. Ciekawą opcją jest TrackID. Dzięki temu programowi możemy nagrać kawałek właśnie nadawanej w radiu piosenki, przesłać go do bazy danych i po chwili otrzymać jego tytuł, płytę, wykonawcę… Jego wielką zaletą jest jednak również czułość. W poprzednich modelach były z tym problemy – nawet ruchy głową powodowały szumy, zmianę jakości dźwięku. W SE123 tego nie ma. Sygnał jest na najwyższym poziomie, zawsze bardzo dobry.

Prototyp posiada wbudowany tuner TV, dzięki czemu można oglądać mobilną TV. Niestety, nie mogliśmy tego przetestować. Telefon wykrywał różne stacje, jednak próba uruchomienia jakiejś, kończyła się niestety fiaskiem. Dlaczego? Czy to niedopracowanie oprogramowania? Czy błędy sieci PLAY? Tego niestety nie wiemy.

W zestawie otrzymaliśmy również słuchawki HPM-70. Grają czysto i głośno. Jednak przy uruchomieniu opcji MegaBass i ustawieniu poziomu głośności na maksymalny, słychać jedynie jedno wielkie buczenie i trzeszczenie…

Aparat i kamera

I tu miłe zaskoczenie – matryca 3,2 mpix. Tyle co w mojej cyfrówce kupionej 3 lata temu. 😉 Jakość zdjęć jest bardzo dobra. Nie będę się tu rozpisywać o takich opcjach jak przeróżne filtry, tryby (Panorama/Frames/Burst), wybór jakości (3 MP, 2MP, 1MP, VGA), tryb nocny, timer… To po prostu jest i sprawuje się doskonale. Jedyna rzecz jaka może troszkę denerwowac to brak diody doświetlającej. Jednak pamiętajmy, że jest to model z serii Walkman. Przy takich rozmiarach, trudno byłoby „wpakować” do niego wszystkie opcje z Cyber-shotów i Walkmanów. Zresztą… to po co?

Gry, rozrywka

Gry 3D i możliwość grania przez Bluetooth sprawiają wielką frajdę. Przy poziomym ustawieniu telefonu i odpaleniu gierki 3-D Rally, przypomniała mi się od razu PC-towa wyścigówka Colin mcRae Rally. I tu bez żadnej przesady – grafika jest porównywalna… Jest też wiele innych ciekawych aplikacji – TrackID, VideoDJ, PhotoDJ, MusicDJ, Remote control (do sterowania komputerem, media playerem, itp.), poczciwy dyktafon, szybkie przeglądanie internetu w technologii UMTS, wideorozmowy, radio… To wszystko sprawia, że telefon potrafi zaspokoić potrzeby nawet największego maniaka gier i 'zabaw’ komórką. Telefon się po prostu nie nudzi.

Bateria

Brawa dla załogi SE. Mimo małych rozmiarów fizycznych i 950mAh pojemności, bateria trzyma naprawdę długo. Większość nowych telefonów trzeciej generacji, wyposażonych w odtwarzacze mp3, wideorozmowy, filmy, itp., nie działały zbyt długo przy aktywnym korzystaniu z nich. Tak jest chociażby z moim LG KU800, który używam na co dzień. LG ten potrafi 'paść’ nawet po niespełna 2 godzinach słuchania muzyki (przy początkowo pełnej baterii). SE 123 jest całkiem inny. Przy bardzo aktywnym użytkowaniu i praktycznie ciagłym słuchaniu mp3, oglądaniu filmów, graniu, rozmawianiu, bateria będzie trzymać spokojnie cały dzień. Przy normalnym użytkowaniu, ładować możemy co kilka dni, a nawet co tydzień.

Podsumowanie

Chwaliłem i chwaliłem, jednak teraz czas nieco ponarzekać. Trochę jednak nieuczciwym jest narzekać na ten telefon – pamiętajmy, że jest to prototyp. Zrozumieć można jego niedopracowanie. Po to się w końcu tworzy prototypy.

W ciągu około dwóch tygodni użytkowania telefon kilka razy się zaciął – musiałem wyjmować baterię, by go zresetować. Problem był również z głośniczkiem podczas rozmów – 2 lub 3 razy trzeszczenie głośniczka uniemożliwiało rozmowę. Dopiero po ponownym włączeniu telefonu, problem mijał. Kilka razy telefon również zacinął się, jednak po kilku sekundach sam wracał do siebie.

Teraz coś pozytywnego. Telefon jest naprawdę wielkim urządzeniem multimedialnym ukrytym w niewielkiej obudowie (przypomnijmy – nieco ponad 9mm grubości). Telefon doskonale trzyma się w ręku, wspaniale współpracuje z użytkownikiem podczas esemesowania, wykonywaia rozmów, czy dowolnej innej czynności. Wideorozmowy, internet w technologii 3G, klient e-mail, RSS, itp. tworzą z niego centrum komunikacyjne. Na dodatek telefon robi dość dobre zdjęcia, kręci filmy o dużej rozdzielczości, ma wbudowany doskonały odtwarzacz muzyczny… Czego chcieć więcej? Szkoda, że nie chłodzi piwa.